ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY

ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY kitabını satın almak için TIKLAYINIZ.

Okuma becerisi, birçok alt beceriyi de içeriyor. Örneğin, öğrenciler üst seviyelerde bile bazen karmaşık gramer yapısı nedeniyle ifadeleri anlayamayabiliyorlar ya da yanlış anlıyorlar. Akademik okuma sınavları, öğrencilerden aynı zamanda çıkarım yapmak, sebep-sonuç ilişkilerini anlamak, yazarın amacını veya metnin genel konusunu belirlemek gibi çeşitli bilişsel becerileri de kullanmalarını bekliyor. Yine de, yabancı dil öğrencileri için okuma metinlerindeki başarının temelini kelime bilgisi oluşturuyor diyebiliriz. Elbette, okuduğunu anlamak için yeterli kelime bilgisine sahip olmanın faydalı olacağı aşikâr; dolayısıyla, muhtemelen zaten farkında olduğunuz bir konu bu (değildiyseniz de üzülmeyin, hep yeni şeyler öğreniyoruz 🙂 ). Ancak, kelime bilgisinin ne kapsamda olacağını, hedefimizde olan sınavlarda hangi kelimelerin daha sık görüldüğünü ve bu kelimeleri ne derinlikte bilmek gerektiğini öngörebilmek biraz uzmanlık işi… Örneğin Hu ve Nation (2000) tarafından yapılan bir çalışma dışarıdan herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan ileri düzey bir okuma parçasının tamamını anlamak için parçada geçen kelimelerin yaklaşık %98’ini bilmek gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Yani okuma sırasında her on kelimeden birini, o kelimeyi bilmediğiniz için tahmin etmek zorunda kalıyorsanız, bu sınavlarda en üst düzeyde başarı göstermeniz zor. Tabi, “Zaten TOEFL’dan 120 almayı amaçlamıyoruz. Ha ha. 😀 ” diyebilirsiniz. Ama genelde üniversitelerin sınavlarında, veya TOEFL, IELTS gibi sınavlarda beklenen minimum puanı almak için önemli akademik kelimelere hâkim olmanız gerekiyor. Başka bir bilimsel araştırma, akademik metinlerde karşılaşılan en sık 570 kelimeyi listelemiştir (Coxhead, 2000). İngilizce’deki bütün kelimeleri bilmeniz mümkün değil (Türkçe’de de mümkün değil); o nedenle, kelime hazinenizi zenginleştirirken hedefinizdeki kelimeler en çok işinize yarayacak kelimeler olmalıdır. Kelime bilgisi ile ilgili bir diğer gerçek ise kelime bilginizin algısal seviyede (receptive) ya da üretken seviyede (productive) olabileceğidir. Yani bir kelimeyi, sadece gördüğünüzde anlamını hatırlama seviyesinde mi biliyorsunuz yoksa bu kelimeyi kendiniz yazarken ve konuşurken de üretken olarak kullanabiliyor musunuz? Okurken, birçok sınavda kelimeleri üretken olarak bilmeniz gerekmiyor, ancak akademik dil sınavlarında yazma ve konuşma kısımları da olduğundan, kelimeleri üretken olarak kullanabilmeniz gerekir.

Bütün bunların ışığında ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY yukarıda bahsi geçen akademik kelime listesini hedeflerinden biri olarak belirleyerek çeşitli kelime çalışmaları sunuyor, bolca örnek cümle ve bu cümlelerin Türkçe karşılıkları ile kelimeleri farklı bağlamlarda defalarca görmenize olanak sağlıyor, ve sistematik biçimde seviyesi artan okuma metinleri egzersizleriyle hem kelime bilginizi pekiştiriyor hem de sınavlardaki çeşitli soru formatlarına sizi hakim hale getirmeyi amaçlıyor.

Dil öğrenenlere, çoğu İngilizce öğretmeni İngilizce-İngilizce sözlükleri kullanmayı ve kelimenin bağlamını ve kullanım şekillerini öğrenmek için oradaki örnek cümleleri incelemeyi tavsiye etmiştir. Fakat, bunu yaparken öğrencilerin zorlandıkları önemli bir nokta var: örnek cümlelerde de bilmedikleri kelimeler olduğu için o cümleleri anlamakta zorlanıyorlar, ve örnek cümledeki bilmedikleri kelimelere de bakmak istediklerinde kendilerini bir çıkmazda buluyorlar. Bunun için, kelime bölümünde örnek cümlelerin Türkçe’lerini de kitabımızda içerdik. Aynı zamanda, öğrenilmesi amaçlanan bir kelimeyi diğer kelimelerin örnek cümlelerinde de mümkün olduğunca içererek aynı kelimelerde daha sık karşılaşılmasını sağlamayı amaçladık. Her kelime listesinin sonundaki ‘kelimeleri eş anlamlılarıyla eşleştirme’, ‘cümle tamamlama’ ve ‘paragraf tamamlama’ çalışmalarıyla hedef kelimelerin kalıcılığını artırmaya çalıştık.

ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY yalnızca bir kelime kitabı değil. 25 adet Intermediate, 25 adet Advanced ve 25 adet de Expert olarak nitelediğimiz toplam 75 adet reading metniyle farklı soru türlerine aşinalığınızı artırmayı da amaçlıyoruz.

İlk 50 reading parçasında, her parçada 10 kelime belirledik ve bunlarla ilgili birer örnek cümle ve cümlelerin Türkçe çevirilerini verdik. Bu 50 reading parçasında okuduğunu anlama sorularının yanı sıra kelime aktiviteleri de yapacaksınız. ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY’nın temel bir getirisi de, hedef sınavlarda sıklıkla karşılaşılan konularda size çok sayıda okuma metni sunması. Intermediate Academic Reading ve Advanced Academic Reading bölümlerinde bir yandan kelime öğrenerek okuduğunu anlama sorularını yanıtlarken, bir yandan da çok çeşitli konularda arkaplan bilgisi edineceksiniz.

Son 25 reading daha uzun ve doğrudan üniversitelerin proficiency sınavlarının ya da TOEFL ve IELTS sınavlarının formatında. Expert Academic Reading bölümündeki örneklerin seviyesi, uzunluğu ve ardından gelen soru tipleri gerçek sınavlarda karşınıza çıkacak olanlarla aynı olduğundan bolca örnek sınav çözme şansınız da var.

ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY 607 sayfa ve aşağıdaki bölümlerden oluşuyor.

Aşağıda ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY kitabının farklı bölümlerinden örnekler sunuyorum.

INTERMEDIATE ACADEMIC VOCABULARY bölümündeki kelime bölümünden iki örnek.
Kelimelerin hemen yanında eş anlamlıları ve Türkçesi, tablo içinde de kelimeyle ilgili örnek cümle ve o cümlenin Türkçe çevirisi mevcut.

Her listede 10 adet kelimeyi yukarıdaki gibi çalıştıktan sonra çeşitli kelime çalışmaları yapıyorsunuz.
Bunun örnekleri de hemen burada 🙂

Bu da Intermediate Academic Reading bölümündeki parçalardan birinin örneği. Önce parçayı okuyor ve koyu yazılmış olan kelimelerin Türkçesini, o kelimelere ait örnek cümleleri ve çevirilerini bir sonraki sayfada görüyorsunuz. Okumayı ve ilgili kelime çalışmasını bitirince parça ile ilgili soruları çözüyorsunuz ve parçada koyu yazılmış olan 10 kelime ile ilgili egzersizi yapıyorsunuz.

Kitap aynı kelimeleri birçok kez farklı yerlerde çalışmanızı sağlayacak şekilde oluşturulduğu için kelime öğrenme sürecinizi de kendisi yönetiyor.

Expert Academic Reading bölümünde Proficiency sınavlarına yönelik parçaları çözüyorsunuz.

Aşağıda sadece bir örnek var. Toplamda 25 adet Expert Reading parçası var. Bu parçalar üniversitelerin Proficiency sınavları incelenerek karşınıza çıkacak çeşitli soru tipleri dikkate alınarak hazırlandı.

ACADEMIC WRITING FOR PROFICIENCY ile ortaya koyduğumuz kapsamlı ve titiz çalışmayı ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY ile tekrar etmek büyük mutluluk veriyor. Binlerce öğrencinin her iki kitaptan da büyük faydalar elde edeceğine inanıyoruz.

ACADEMIC READING FOR PROFICIENCY kitabını satın almak için TIKLAYINIZ.

İlginizi Çekebilir