TOEFL

TOEFL, Educational Testing Service (ETS) tarafından hazırlanan akademik İngilizce bilgisini ölçen uluslararası geçerli bir sınavdır. Sınav sırasıyla okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere dört bölümden oluşur.

BölümİçerikSoru SayısıSüre
Okuma3 veya 4 akademik metin okuyup bunlarla ilgili soruları cevaplarsınız. (*)Her bir metin için 12-14 soru.
Toplam soru sayısı 36-56 arasında değişebilir.
3 metin – 60 dk veya 4 metin – 80 dk (Her bir metin için 20 dakika ayırmalısınız)
Dinleme6 veya 9 dinleme metni çıkabilir. 6 dinleme çıkarsa, 2 diyalog, 4 ders anlatımı olur. 9 dinleme çıkarsa, 3 diyalog, 6 ders anlatımı olur. (*)Her diyalog için 5, her ders anlatımı için 6 soru. Toplam soru sayısı 34-51 arasında değişebilir.Soru sayısına göre 60-90 dakika
Ara10 dakika
KonuşmaVerilen bir konu/soru hakkında fikir bildirme; dinleme ve okuma metinleri üzerinden fikir bildirme veya özetlemeİlk 2 soru bir konu üzerine fikrinizi sorar, daha sonraki 4 soruda ise okuma/dinleme metinleri üzerine konuşursunuz. Toplamda 6 soru vardır.20 dakika(İlk 2 soruda 45’er saniye; daha sonraki 4 soruda 1’er dakika konuşmanız beklenir)
Yazmaİki sorudan oluşur. Birincisinde bir konuda 3 dakika okuma yapıp daha sonra aynı konu üzerine ders dinlersiniz ve bunları entegre eden bir essay yazmanız beklenir. İkinci soruda ise bir konu verilir ve onun hakkında bir essay yazmanız beklenir.21. essay: 20 dakika
2. essay: 30 dakika

(*) Okuma bölümünde 4 metin gelirse, dinleme bölümünde 6 metin gelir. Okuma bölümünde 3 metin gelirse, dinleme bölümünde 9 metin gelir.

TOEFL sınav örneği için tıklayınız. (https://www.ets.org/toefl/ibt/prepare/toefl_interactive_sampler/)